Co jest lub co będzie Twoim celem terapii? Czy zadajesz sobie to pytanie przed udaniem się do gabinetu psychoterapeuty? Czy zastanawiasz się nad tym co chcesz zmienić w swoim życiu? Jakie Twoje doświadczenie sprawia, że cierpisz? Co chcesz zrobić inaczej aby móc podejmować świadome decyzje w oparciu o Ciebie i dobre dla Ciebie?

Kiedy określamy cel terapii, Twojej terapii na drodze może pojawić się wiele pytań, wiele niepewności, możesz pomyśleć o sobie, że nie wiesz czego chcesz, może to cię przestraszyć… lub możesz także mieć jasne oczekiwania, wiedzieć co chcesz zmienić, co chcesz osiągnąć.

Zacznijmy od tego czym jest CEL TERAPII.

Jest to doprowadzenie do ponownego przeżycia pełnego kontaktu z niedomknięta sytuacją (Niedomkniętym Gestaltem), prowadzi to do odtworzenia i odblokowania Gestaltu, który może zostać zaspokojony i domknięty.

Celem terapii gestalt nie jest jedynie usunięcie objawów lecz doświadczenie możliwości nauczenia się samoregulacji organizmu. Ufamy człowiekowi, że wychodząc z cierpienia, pokonując przymusy powtarzania, osoba będzie mogła decydować o sobie i za siebie odpowiadać. Znaczy to także, że każdy człowiek jest zdolny do podjęcia decyzji o dalszym życiu z danym objawem, cierpieniem – jeżeli taka jest jego wola.

Czym nie jest CEL TERAPII.

Celem terapii nie jest mówienie i doradzanie osobie co ma lub powinna robić. Nie jest wiedzenie lepiej i więcej od osoby niż ona sama wie. Nie jest pomaganie jej w tworzeniu wyidealizowanego obrazu siebie, pomaganie w porzuceniu siebie w imię innego dobra, wzmacnianiem negatywnych przekonań o życiu, np. „Chce być bardziej wydajna w pracy i nie brać do siebie słów szefa które są nadużywające mnie” lub „zależy mi na mężu więc chce nauczyć się być lepszą żoną dla niego, nie reagować na przykre sytuacje kiedy mnie obraża lub na mnie krzyczy” lub „chce jak najlepiej dla mojego dziecka nie pozwolę mu palić papierosów nawet jeżeli będę musiała je zamknąć w pokoju”. To nie jest kierunek terapii. Rolą psychoterapeuty jest pomóc osobie w dojściu do samoregulacji, jeżeli osoba tego nie chce, terapeuta będzie chciał zaprosić klienta do obejrzenia po co potrzebuje uniemożliwiać sobie rozwój.

Primum non nocere – Po pierwsze nie szkodzić.

Jaki powinien być cel terapii?

Po pierwsze mierzalny, możliwy do oglądania.

Może być wyjaśniający, osoba chce zobaczyć co rzeczywiście myśli o danej sytuacji i jakie ma inne możliwości.

Behawioralny, Wie jakie swoje zachowanie chce zmienić, chce przestać się samookaleczać kiedy jest smutna.

Badający, chce zrozumieć siebie, lepiej rozumieć jak ponownie znalazłam się w tej sytuacji.

Odkrywający i rozwojowy, chce mieć większy kontakt ze sobą, więcej wiedzieć o sobie, podejmować nowe wyzwania w zgodzie ze sobą.

Przyjrzyj się, czego potrzebujesz dla Siebie, do czego chciałbyś dojść. Każda godzina terapeutyczna umożliwia realizowanie mikro celów w kierunku do zrealizowania celu nadrzędnego.