+48 601-198-846 ul. Brzeska 4a lok 6 Biała Podlaska izabela.sajna@psychologbiala.pl

Terapia po rozwodzie, rozstaniu

Czy rozwód to błąd? 

Można zapytać, czym są w takim razie błędy. Przed laty, bardzo popularnym stwierdzeniem było, że “tylko ten co nic nie robi, nie popełnia błędów” – jak wiemy, nawet kiedy nic nie robimy – coś robimy.  

Rozwód może być bolesnym wydarzeniem i niezwykle cennym doświadczeniem, które może nauczyć nas wielu nowych rzeczy. Jeżeli przeanalizujemy to co się wydarzyło i wyciągniemy odpowiednie wnioski, łatwiej będzie nam zrozumieć nasze działania – również te określane mianem błędów. Dzięki tym wydarzeniom, stajemy się bogatsi w nową wiedze i nowe doświadczenia, możemy korzystać z tego i ustrzec się przed ponownym zranieniem lub powtórzeniem czegoś, co nas doprowadziło do rozstania. W tym momencie, warto wyposażyć się w umiejętność konstruktywnego budowania wniosków, opierając się na pozytywnym aspekcie zmian, bo jeśli dobrze to wykorzystamy mamy szanse na spory sukces rozwojowy.  

Czy mogę zacząć się spotykać z nową osobą? Kiedy?  

Jeśli udało nam się przepracować już poprzedni związek, wyrazić to co było do wyrażenia i przeżyć te emocje, które były nie przeżyte, jeśli wybaczyliśmy sobie i partnerowi trudne wydarzenia, które razem przeszliśmy. Kiedy zrozumieliśmy sens tego co się wydarzyło, i jaki to miało wpływ na nas, próbując nadać temu lepsze znaczenie. Gdy czujemy ulgę, że mamy ten moment za sobą i cieszymy się, swoją obecnością.  

Możemy choćby w duchu, wyrazić wdzięczność byłemu partnerowi, spróbować docenić jego role w naszym życiu – tego, czego nas nauczył. Możemy pożyczyć mu szczęścia i puścić go wolno – odchodząc z naszych uczuć i myśli.  

W tym momencie, kiedy czujemy w nas Miłość, możemy być gotowi się nią podzielić z zupełnie nową osobą, będziemy mieli odwagę, ponownie zaufać i w spokoju przeżywać radość oraz nowe sytuacje, te przyjemnie i te mniej przyjemne.  

Tego wam życzę, w drodze do siebie i w drodze po miłość 

Izabela Sajna