+48 601-198-846 Plac Wolności 4 lok 4 Biała Podlaska izabela.sajna@psychologbiala.pl

Terapia Par

Terapia dla Par, Terapia dla małżeństw, jak to wygląda?

Na początku terapii psycholog może próbować zmotywować partnerów do wysiłku jakim jest zaangażowanie w proces i zaniechanie walki, opierając się na dobrych intencjach partnera/partnerki. Terapeuta będzie chciał wskazać ich siłę trwania w związku i łagodząc napięcia pomiędzy nimi oglądając to co było wcześniej i ukazując umiejętności do radzenia sobie z trudnościami. Partnerzy mogą obejrzeć dobre strony ich wspólnego bycia razem. Terapeuta na początku, musi poinformować o prawdopodobieństwie wystąpienia kolejnych trudności, z którymi partnerzy będą musieli się zmierzyć poprzez konfrontacje sami ze sobą, aby móc pracować nad uratowaniem związku. Partnerzy często trafiają na terapie indywidualne, aby samemu przepracować trudne emocje i urazy z przeszłości, łącznie z poszukiwaniem źródeł urazów i w konsekwencji impulsów.  

Terapeuta wyjaśnia jak terapia będzie wyglądała i razem z partnerami pracuje nad celami, które są do osiągnięcia.  

Po przeprowadzonych konsultacjach powinno być prostsze i łatwiejsze określenie wskazań i przeciwskazań do terapii partnerskiej lub małżeńskiej lub przesłanek do innej formy pomocy. 

Pierwsze spotkanie jest konsultacją, w której terapeuta informuje partnerów o swoich zamiarach i działaniach. 

Istotnymi elementem są napięcia pojawiające się w trakcie terapii, myśli, uczucia, emocje, które można wypowiedzieć w czasie sesji, dzięki temu partnerzy pracują i ponownie uczą się komunikacji pomiędzy sobą, rozumienia tego co zostało powiedziane i odróżnienia tego jakie nadaliśmy znaczenie dla komunikatu partnera. Terapeuta jest bezstronny, partnerzy są jednością. Jednością, z którą terapeuta będzie pracował nad poradzeniem sobie z trudnościami w związku.