Czy wiedziałeś że, w krajach zachodnich zaburzenia lękowe diagnozowane są u ponad 12 milionów osób? Gdzie 2 miliony to osoby chorujące na Chroniczne napady paniki!

Ci ludzie pragną tylko jednego! Pragną powrócić do swojego, zdrowego i normalnego życia!, aby nie bać się strachu przed strachem.

Ważne jest tutaj sięgnięcie po pomoc do specjalisty, który pomoże nam, uporać się lękiem. Nie możemy pozwolić sobie na czekanie, aż samo minie, albo na lepsze czasy. Zostawianie tego w taki sposób, nie koniecznie nam pomoże. Pójdę za klasykiem. Einstein powiedział:

„Zostawiać wszystko po staremu i liczyć, że coś się zmieni, to czyste szaleństwo”

Cytat opisuje, w jaki sposób muszą radzić sobie ludzie, borykający się z napadami paniki lub silnego lęku. Zazwyczaj na pierwszej linii kierowani są na farmakoterapie, zamiast na psychoterapię – która nauczy pacjenta samodzielnie radzić sobie z przeżywanymi emocjami. 

[…] W ostatnich dwudziestu latach zgromadziliśmy ogromną wiedzę o działaniu mózgu. Dzięki technikom obrazowania na żywo, przyglądamy się działaniu szarych komórek, obserwujemy wpływ konkretnych myśli i ćwiczeń […]

Klaus Bernhardt

Lęk i napady pani przybierają wiele form, ważne jest to, o czym się na codzień nie mówi, że jest to zdrowa reakcja. Jedynym zadaniem strachu, jest chronienie nas. Gdy jesteśmy zaatakowani przez niedźwiedzia na górskiej ścieżce, powinniśmy uciekać (nie polecam podejmowania walki), w tym momencie w naszym organizmie zachodzą zmiany chemiczne, zostaje wydzielona adrenalina a serce zaczyna bardzo szybko i intensywnie pracować. W mniej niż sekundę podejmuje decyzję czy walczymy czy uciekamy. Jest to reakcja walcz lub uciekaj. To prawidłowa reakcja która pozwala nam na przetrwanie. Problem, pojawia się wtedy gdy żadne niebezpieczeństwo nam nie zagraża, a w naszym organizmie, serce zaczyna bić jak szalone, zupełnie bez powodu, a gdy tracimy panowanie nad sytuacją, dopadają nas mdłości, kręci się w głowie, sztywniejemy i ciężko jest złapać oddech. Możemy wymienić między innymi kilka powodów takiego zareagowania:

  • Zbyt długo nie zwracaliśmy uwagi na pierwsze sygnały ostrzegawcze
  • Zażywaliśmy substancje które mogą wywołać napad paniki 
  • Zbyt bardzo koncentrujemy się na negatywnych myślach
  • Możemy mieć kilka korzyści z napadów paniki

terapia

A więc prawdziwą przyczyną napadów paniki może być długotrwałe bagatelizowanie sygnałów płynących z ciała, nie wyrażanie emocji, nie zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych. Możemy doświadczyć lęków i pani po zażywaniu narkotyków lub alkoholu! Uwaga! jeżeli kiedykolwiek po zażyciu środków psychoaktywnych, narkotyków, alkoholu lub dopalaczy – doświadczyliśmy napadu lęku, nigdy więcej nie powinniśmy sięgać po daną substancje – wynika to z faktu zapisania w mózgu doświadczeń związanych z użyciem jej. Napady paniki są skutkiem automatycznych pesymistycznych, negatywnych procesów myślowych. A czasami zdarza się tak, że napad paniki może uwolnić nas od przymusu zrobienia czegoś, czego bardzo nie chcemy.